Το έργο αυτό αποτελεί υπόδειγμα συγγραφικού στιλ και επιστημονικής ακρίβειας. Πρόκειται για την ιστορία της σκέψης μιας περιόδου που θεωρείται σκοτεινή και καθόλου δημιουργική. Το βιβλίο αυτό έρχεται να χαρτογραφήσει, αντιθέτως, το φιλοσοφικό αναβρασμό που προσδιόρισε πολλούς από τους δρόμους που πήρε η ευρωπαϊκή σκέψη στη συνέχεια. Από τη μυστηριώδη ατμόσφαιρα εκείνων των χρόνων του ημίφωτος με τις σκληρές θρησκευτικές διαμάχες της, η άγνωστη και παρεξηγημένη φιλοσοφία αυτής της περιόδου ξετυλίγεται στον αναγνώστη σαν μυθιστόρημα του Oυμπέρτο Έκο.